  • Mfr # 8501RSD43P14V53
  • Zoro # G908536684
/ea
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8501RSD43P14V53
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
1.07 in
Body Depth
1.4 in
Body Height
2.09 in
Overall Depth
1.07 in
Body Width
1.38 in
Flat Pin Width
0.18 in
Details
Item
Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
15 A
Contact Form
3PDT
Contact Rating (AC)
1.5 A @ 240V, 10 A @ 120V, 3 A @ 120V, 7 A @ 277V
Contact Rating (DC)
10 A @ 28V
Contact Material
Silver Alloy
Features
Circularity Profile, Green Premium Product, Mercury Free, REACh Free of SVHC, Toxic Heavy Metal Free
HP @ 120V
1/2 hp
HP @ 240V
1 hp
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Compatible with Manufacturer Model Number
Response Time
20 msec
Push-To-Test Method
No Button
Socket Code
E
Maximum Switching Voltage
300V AC, 30V DC
Series
Square D 8501R Miniature Series
Pin Shape
Flat
Sealing
Enclosed
Motor Rated
Yes
Status Indicator
LED Indicator, Mechanical Flag
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower @ 240V AC
1 hp
Horsepower @ 120V AC
1/2 hp
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Power Consumption
0.8 W, 1.1 W
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
Operating Time
20 ms - pick-up || 20 ms - drop-out
Switching Voltage
300 V AC; 30 V DC
Description
Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form 3PDT, Current Rating 15 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.18 in, Number of Pins 11, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator LED Indicator, Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 1.5 A @ 240V, 10 A @ 120V, 3 A @ 120V, 7 A @ 277V, Contact Rating (DC) 10 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 1 hp, Mounting Style Socket, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 1.4 in