  • Mfr # ATS480C66Y
  • Zoro # G514845439
/ea
Key Features
Output Current
100 mA
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Enclosure Rating
IP00
Start Type
Thermal Protection Starter
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ATS480C66Y
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Width
15.75 in
Overall Depth
12.36 in
Overall Height
26.38 in
Details
Output Current
100 mA
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Enclosure Rating
IP00
Start Type
Thermal Protection Starter
Application
Process and Infrastructures
Protects
Standards
Output Type
(2) Analog, (2) Digital
Output Voltage
208 to 690V AC
HP @ 3 Phase - 208V
200 hp
Input Voltage
208 to 690V AC
Communication Port
Modbus
Output Power
200 HP @ 208V AC, 200 HP @ 230V AC, 250 HP @ 230V AC, 400 HP @ 460V AC, 500 HP @ 460V AC, 500 HP @ 575V AC, 600 HP @ 575V AC
Input Type
Analog, (4) Digital
HP @ 3 Phase - 240V
250 hp
With Bypass / No Bypass
With Bypass
Item
Soft Start
HP @ 3 Phase - 480V
500 hp
Function Type
Start or Stop
Control Voltage
110 to 250V AC
HP @ 3 Phase - 230V
250 hp
HP @ 3 Phase - 575V
600 hp
HP @ 3 Phase - 460V
500 hp
Description
Soft Start, Input Voltage 208 to 690V AC, Output Current 100 mA, Output Voltage 208 to 690V AC, 200 HP @ 208V AC, 200 HP @ 230V AC, 250 HP @ 230V AC, 400 HP @ 460V AC, 500 HP @ 460V AC, 500 HP @ 575V AC, 600 HP @ 575V AC, Control Voltage 110 to 250V AC, IP00