  • Mfr # ATS480D38Y
  • Zoro # G114845556
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Output Current
100 mA
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Enclosure Rating
IP20
Start Type
Thermal Protection Starter
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ATS480D38Y
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height
10.83 in
Overall Depth
7.99 in
Overall Width
6.3 in
Details
Output Current
100 mA
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Enclosure Rating
IP20
Start Type
Thermal Protection Starter
Application
Process and Infrastructures
Protects
Standards
Output Voltage
208 to 690V AC
With Bypass / No Bypass
With Bypass
Input Voltage
208 to 690V AC
Output Type
(2) Analog, (2) Digital
Control Voltage
110 to 250V AC
HP @ 3 Phase - 208V
10 hp
Item
Soft Start
Output Power
10 HP @ 208V AC, 10 HP @ 230V AC, 20 HP @ 460V AC, 25 HP @ 460V AC, 25 HP @ 575V AC, 30 HP @ 575V AC, 7.5 HP @ 208V AC
Function Type
Start or Stop
HP @ 3 Phase - 480V
25 hp
Input Type
Analog, (4) Digital
HP @ 3 Phase - 240V
15 hp
Communication Port
Modbus
HP @ 3 Phase - 230V
15 hp
HP @ 3 Phase - 575V
30 hp
HP @ 3 Phase - 460V
25 hp
Description
Soft Start, Input Voltage 208 to 690V AC, Output Current 100 mA, Output Voltage 208 to 690V AC, 10 HP @ 208V AC, 10 HP @ 230V AC, 20 HP @ 460V AC, 25 HP @ 460V AC, 25 HP @ 575V AC, 30 HP @ 575V AC, 7.5 HP @ 208V AC, Control Voltage 110 to 250V AC, IP20