  • Mfr # SSP1A4125BDT
  • Zoro # G0746088
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Electrical Phase
1
Electrical Connection
Screw Clamp
Mounting Style
Panel
Switch Component Type
SCR
Heat Sink
Not Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SSP1A4125BDT
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height - Relay
2.32 in
Body Depth
1.25 in
Body Width
1.75 in
Overall Depth
1.25 in
Body Height
2.32 in
Details
Item
Solid State Relay
Electrical Phase
1
Electrical Connection
Screw Clamp
Mounting Style
Panel
Switch Component Type
SCR
Heat Sink
Not Included
Includes
Thermal Pad
Standards
Input Voltage
4 to 32V DC
Finger Safe
Yes
Response Time
0.5 msec
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Insulation Resistance
1,000 megaohm
IP Rating
IP20
Input Current
7 to 12 mA
Status Indicator
Green LED Indicator
Power Factor
0.5
Weight
3.15 oz
Maximum Capacitance
8 pF
Drop Out Voltage
1.15V DC
Output Voltage Range
48 to 660V AC
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Output Switching Mode
Zero Crossing
Maximum Switching Voltage
1V DC
Series
Harmony(TM) SSP Series
Maximum Output Current without Heat Sink
Not Recommended
Horsepower @ 240V AC
5 hp
Minimum Switching Voltage
4V DC
Dielectric Strength
4,000V AC
Current Type
DC
Maximum Output Current with Heat Sink
25 A
Ambient Air Temperature For Operation
-40-80°C
Solid State Output Type
zero voltage switching || SCR output
Thermal Impedance
0.48°C-in²/W at 25 psi
Capacitance Unbalance
8 pF for input/output
Surge Current
1750 A 16.6 ms
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV output to case || 6 kV input to output
Pollution Degree
2
Load Current
0.15-125 A
Maximum Horse Power Rating
2 hp 120 V AC || 5 hp 240 V AC || 10 hp 480 V AC
Maximum I²T For Fusing
12709 A².s for 8.33 ms at 60 Hz || 13950 A².s for 10 ms at 50 Hz
Thermal Resitance
0.22°C/W junction to case
Product Certifications
CSA || CE || UL || EAC
Absolute Maximum Voltage
1200 V
Tightening Torque
1.5 to 1.7 N.m for input || 2 to 2.2 N.m for output
Dv/Dt
500 V/µs off-state at maximum voltage
Provided Equipment
thermal pad
Device Short Name
SSP1
Connections - Terminals
screw terminals 0.2 to 3.3 mm², AWG 24 to AWG 12) with cable end input || screw terminals 0.5 to 5.26 mm², AWG 20 to AWG 10) with cable end output || screw terminals 0.2 to 3.3 mm², AWG 24 to AWG 12) without cable end input || screw terminals 0.5 to 8.26 mm², AWG 20 to AWG 8) without cable end output || forked type tag connectors 9.2 x 4 mm input || ring lugs 9.2 x 4 mm input || forked type tag connectors 11.7 x 4.5 mm output || ring lugs 11.7 x 4.5 mm output
Cos Phi
0.5-0.5 (with maximum load)
Maximum Voltage Drop
<1.15 V on-state
Marking
CSA || UL || CE || EAC
Ambient Air Temperature For Storage
-40-125°C
Local Signalling
LED, green input
Protection Device Type
type 1 - 80 A miniature circuit breaker (MCB) B || type 2 - 63 A miniature circuit breaker (MCB) B
Maximum Leakage Current
1 mA off-state
Overvoltage Category
III
Description
Solid State Relay, Electrical Connection Screw Clamp, Heat Sink Not Included, Input Current 7 to 12 mA, Input Voltage 4 to 32V DC, Maximum Output Current with Heat Sink 25 A, Maximum Output Current without Heat Sink Not Recommended, Output Switching Mode Zero Crossing, Output Voltage Range 48 to 660V AC, Standards CE Certified, CSA C22.2 No 14-13, CSA Certified, EAC, EN/IEC 60950-1, EN/IEC 62314, UL 508, UL Listed, Switch Component Type SCR, Current Type DC, Electrical Phase Single