  • Mfr # TM218-27NPT-HA
  • Zoro # G0653152
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5340 in
Number of Flutes
4
Thread Size
1/16, 1/8"-27
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TM218-27NPT-HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5340 in
Thread Size
1/16, 1/8"-27
Cutting Dia. (In.)
Length of Cut (In.)
Overall Length (In.)
2.5
Cutting Dia.
0.218"
Size
Cutter Dia. - Machining
0.2180"
Shank Length
1.9660 in
Cutter Dia.
0.2180 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Pitch
27 TPI
Thread Type
Pipe
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Finish
TiAlN
Nomenclature
TM
End Mill Material
Carbide
Flutes
Type
Helical, Internal or External
List Number
TM
Measurement System
Fractional Inch
Material Applications
Composite, Steel
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
All Materials
Flute Type
Helical
Series
SPTM
Thread Standard
NPT
Description
Helical, Thread Mill, NPT, Carbide, TiAlN, 0.2180 in