  • Mfr # TMX270-18-HA
  • Zoro # G0679822
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
0.3120 in
Length of Cut
0.6360 in
Number of Flutes
4
Thread Size
1/4 in, 3/8"-18
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TMX270-18-HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
0.3120 in
Length of Cut
0.6360 in
Thread Size
1/4 in, 3/8"-18
Cutting Dia. (In.)
0.270
Cutting Dia.
0.270"
Overall Length (In.)
2.5
Size
Length of Cut (In.)
Cutter Dia. - Machining
0.2700"
Shank Length
1.8640 in
Cutter Dia.
0.2700 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Flutes
Nomenclature
TMX
Type
Helical, Internal or External
Pitch
18 TPI
Finish
TiAlN
End Mill Material
Carbide
Thread Type
Pipe
List Number
TMX
Material Applications
Composite, Steel
Measurement System
Fractional Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
All Materials
Flute Type
Helical
Series
SPTM
Thread Standard
NPT
Description
Helical, Thread Mill, NPT, Carbide, TiAlN, 0.2700 in