  • Mfr # TMLR238-24ELA
  • Zoro # G8429994
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.8500 in
Thread Size
5/16"-24
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TMLR238-24ELA
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.8500 in
Thread Size
5/16"-24
Overall Length (In.)
2-1/2
Cutting Dia.
0.238"
Shank Length
1.6500 in
Cutter Dia. - Machining
0.2380"
Cutter Dia.
0.2380 in
Pitch
24 TPI
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.2380 in