  • Mfr # TMLR370-20ELA
  • Zoro # G7878762
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
1.2000 in
Thread Size
1/2"-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TMLR370-20ELA
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
1.2000 in
Thread Size
1/2"-20
Cutting Dia.
0.370"
Cutting Dia. (In.)
Overall Length (In.)
3-1/2
Length of Cut (In.)
Shank Length
2.3000 in
Neck Dia.
0.2950 in
Cutter Dia. - Machining
0.3700"
Cutter Dia.
0.3700 in
Pitch
20 TPI
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.3700 in