  • Mfr # TMLR8-.75MMELA
  • Zoro # G8380111
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.8500 in
Thread Size
M8x.75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TMLR8-.75MMELA
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.8500 in
Thread Size
M8x.75
Length of Cut (In.)
0.850
Cutting Dia.
0.234"
Overall Length (In.)
2-1/2
Cutting Dia. (In.)
Neck Dia.
0.1900 in
Shank Length
1.6500 in
Cutter Dia. - Machining
0.2340"
Cutter Dia.
0.2340 in
Pitch
0.75mm
Thread Type
Metric
Measurement System
Metric
Description
Helical, Thread Mill, Metric, Carbide, TiAlN, 0.2340 in