  • Mfr # TM435-14NPTF-A
  • Zoro # G7949487
Length of Cut
1.0340 in
Thread Size
1/2 in, 3/4"-14
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TM435-14NPTF-A
Length of Cut
1.0340 in
Thread Size
1/2 in, 3/4"-14
Overall Length (In.)
3-1/2
Cutting Dia.
0.435"
Cutting Dia. (In.)
0.435
Length of Cut (In.)
Shank Length
2.4660 in
Cutter Dia. - Machining
0.4350"
Cutter Dia.
0.4350 in
Finish - Machining
TiAlN
Pitch
14 TPI
Flutes
Thread Type
Pipe
Application
For Use On Titanium, Nickel-Based Alloys, Cast Iron, Stainless Steel And Steel
Type
Straight Flute, Internal Threads
Finish
TiAlN
Material Applications
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Flute Type
Straight
Thread Standard
NPTF
Description
Straight, Thread Mill, NPTF, Carbide, TiAlN, 0.4350 in