  • Mfr # TM740-20A
  • Zoro # G8439916
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
6 in
Shank Dia.
3/4 in
Length of Cut
1.0970 in
Number of Flutes
4
Thread Size
1"-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TM740-20A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
6 in
Shank Dia.
3/4 in
Length of Cut
1.0970 in
Thread Size
1"-20
Cutting Dia. (In.)
0.740
Cutting Dia.
0.740"
Overall Length (In.)
6
Length of Cut (In.)
Shank Length
4.9030 in
Cutter Dia. - Machining
0.7400"
Cutter Dia.
0.7400 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Flutes
Finish
TiAlN
Nomenclature
TM
Application
For Use On Titanium, Nickel-Based Alloys, Cast Iron, Stainless Steel And Steel
End Mill Material
Carbide
Thread Type
Inch
Pitch
20 TPI
Type
Straight Flute, Internal Threads
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Applications
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
List Number
TM
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
All Materials
Flute Type
Straight
Series
SPTM
Thread Standard
UN
Description
Straight, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.7400 in