  • Mfr # TM387-18NPTF
  • Zoro # G8057892
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
7/16 in
Length of Cut
0.6620 in
Number of Flutes
4
Thread Size
3/8"-18
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TM387-18NPTF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
7/16 in
Length of Cut
0.6620 in
Thread Size
3/8"-18
Length of Cut (In.)
Cutting Dia.
0.387"
Overall Length (In.)
3-1/2
Cutting Dia. (In.)
Shank Length
2.8380 in
Cutter Dia. - Machining
0.3870"
Cutter Dia.
0.3870 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Carbide
Type
Straight Flute, Internal Threads
Finish
Uncoated
Nomenclature
TM
Pitch
18 TPI
Flutes
Thread Type
Inch
Application
For Use On Aluminum, Brass, Copper, Plastic And Cast Iron
End Mill Material
Carbide
Measurement System
Fractional Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
List Number
TM
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Cast Iron, Composite, Copper
Series
SPTM
Flute Type
Straight
Material Applications
Aluminum, Brass, Cast Iron, Copper, Plastic
Thread Standard
UN
Description
Straight, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.3870 in