  • Mfr # TM6-.75MM-A
  • Zoro # G1339597
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5430 in
Number of Flutes
3
Thread Size
M6x0.75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TM6-.75MM-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5430 in
Thread Size
M6x0.75
Cutting Dia.
0.170"
Length of Cut (In.)
0.543
Cutting Dia. (In.)
Overall Length (In.)
2.5
Size
M6
Shank Length
1.9570 in
Cutter Dia. - Machining
0.1700"
Cutter Dia.
0.1700 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
3
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Nomenclature
TM
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Pitch
0.75mm
Thread Type
Metric
Type
Straight, Internal
End Mill Material
Carbide
Flutes
Finish
TiAlN
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Applications
Composite, Hardened Steel, Steel
Measurement System
Metric
List Number
TM
Primary Material Application
All Materials
Series
SPTM
Flute Type
Straight
Thread Standard
Description
Straight, Thread Mill, Metric, Carbide, TiAlN, 0.1700 in