  • Mfr # TM6-1.25MM-A
  • Zoro # G0627541
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5610 in
Number of Flutes
3
Thread Size
M6x1.25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TM6-1.25MM-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5610 in
Thread Size
M6x1.25
Cutting Dia.
0.170"
Length of Cut (In.)
0.561
Cutting Dia. (In.)
Size
M6
Overall Length (In.)
2.5
Shank Length
1.9390 in
Cutter Dia. - Machining
0.1700"
Cutter Dia.
0.1700 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
3
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Type
Straight, Internal
Finish
TiAlN
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Thread Type
Metric
End Mill Material
Carbide
Pitch
1.25mm
Flutes
Nomenclature
TM
Material Applications
Composite, Hardened Steel, Steel
Drilling Tool Configuration
Individual
Measurement System
Metric
List Number
TM
Primary Material Application
All Materials
Series
SPTM
Flute Type
Straight
Thread Standard
Description
Straight, Thread Mill, Metric, Carbide, TiAlN, 0.1700 in