  • Mfr # TMI495-10HA
  • Zoro # G3020473
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Dia.
1/2 in
Length of Cut
1.3400 in
Number of Flutes
4
Thread Size
3/4"-10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TMI495-10HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4 in
Shank Dia.
1/2 in
Length of Cut
1.3400 in
Thread Size
3/4"-10
Size
3/4
Cutting Dia. (In.)
Cutting Dia.
0.495"
Length of Cut (In.)
Overall Length (In.)
4.0
Cutter Dia. - Machining
0.4950"
Shank Length
2.6600 in
Cutter Dia.
0.4950 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Pitch
10 TPI
Flutes
Thread Type
Inch
Finish
TiAlN
Type
Helical, Internal
Nomenclature
TMI
End Mill Material
Carbide
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Drilling Tool Configuration
Individual
List Number
TMI
Measurement System
Fractional Inch
Material Applications
Composite, Steel
Primary Material Application
All Materials
Flute Type
Helical
Series
SPTM
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.4950 in