  • Mfr # TMI8.0-0.75-HA
  • Zoro # G2857784
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
58.00 mm
Shank Dia.
6.00 mm
Length of Cut
0.6320 in
Number of Flutes
3
Thread Size
M8x0.75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TMI8.0-0.75-HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
58.00 mm
Shank Dia.
6.00 mm
Length of Cut
0.6320 in
Thread Size
M8x0.75
Cutting Dia. (In.)
0.236
Length of Cut (In.)
0.632
Overall Length (In.)
2.28
Size
M8
Cutting Dia.
0.236"
Cutter Dia. - Machining
0.2340"
Cutter Dia.
0.2340 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
3
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Flutes
End Mill Material
Carbide
Thread Type
Metric
Type
Helical, Internal
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Nomenclature
TMI
Finish
TiAlN
Pitch
0.75mm
Material Applications
Composite, Steel
Measurement System
Metric
List Number
TMI
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
All Materials
Series
SPTM
Flute Type
Helical
Thread Standard
Description
Helical, Thread Mill, Metric, Carbide, TiAlN, 0.2340 in