  • Mfr # TM400-16H
  • Zoro # G1365235
Length of Cut
1.0880 in
Thread Size
1/2"-16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TM400-16H
Length of Cut
1.0880 in
Thread Size
1/2"-16
Size
1/2
Length of Cut (In.)
Overall Length (In.)
3.5
Cutting Dia. (In.)
Cutting Dia.
0.400"
Cutter Dia. - Machining
0.4000"
Shank Length
2.4120 in
Cutter Dia.
0.4000 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Pitch
16 TPI
Finish
polished
Type
Helical, Internal or External
Material Applications
Composite, Steel
Flute Type
Helical
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.4000 in