  • Mfr # TM290-20H
  • Zoro # G2674007
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Length of Cut
0.8200 in
Number of Flutes
4
Thread Size
3/8"-20
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TM290-20H
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Length of Cut
0.8200 in
Thread Size
3/8"-20
Cutting Dia.
0.290"
Size
3/8
Overall Length (In.)
3.5
Cutter Dia. - Machining
0.2900"
Shank Length
2.6800 in
Cutter Dia.
0.2900 in
Number of Flutes
4
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Finish
polished
Pitch
20 TPI
Thread Type
Inch
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.2900 in