  • Mfr # TM235-40H
  • Zoro # G3038874
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.6600 in
Number of Flutes
3
Thread Size
5/16"-40
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TM235-40H
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.6600 in
Thread Size
5/16"-40
Size
5/16
Overall Length (In.)
2.5
Cutting Dia.
0.235"
Cutter Dia. - Machining
0.2350"
Shank Length
1.8400 in
Cutter Dia.
0.2350 in
Number of Flutes
3
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Pitch
40 TPI
Finish
polished
Flutes
Thread Type
Inch
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.2350 in