  • Mfr # TM345-20H
  • Zoro # G0805192
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
0.8200 in
Number of Flutes
4
Thread Size
7/16"-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TM345-20H
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
0.8200 in
Thread Size
7/16"-20
Cutting Dia. (In.)
Size
7/16
Overall Length (In.)
3.5
Length of Cut (In.)
Cutting Dia.
0.345"
Cutter Dia. - Machining
0.3450"
Shank Length
2.6800 in
Cutter Dia.
0.3450 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Carbide
Pitch
20 TPI
Thread Type
Inch
Nomenclature
TM
Flutes
Finish
polished
End Mill Material
Carbide
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Type
Helical, Internal or External
List Number
TM
Measurement System
Fractional Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Applications
Composite, Steel
Primary Material Application
All Materials
Series
SPTM
Flute Type
Helical
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.3450 in