  • Mfr # TM290-16HA
  • Zoro # G3336672
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Length of Cut
0.7750 in
Number of Flutes
4
Thread Size
3/8"-16
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TM290-16HA
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Length of Cut
0.7750 in
Thread Size
3/8"-16
Size
3/8
Cutting Dia.
0.290"
Overall Length (In.)
3.5
Cutter Dia. - Machining
0.2900"
Shank Length
2.7250 in
Cutter Dia.
0.2900 in
Number of Flutes
4
Finish - Machining
TiAlN
Pitch
16 TPI
Thread Type
Inch
Finish
TiAlN
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.2900 in