  • Mfr # TM400-12A
  • Zoro # G0780534
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
1/2 in
Length of Cut
1.1170 in
Number of Flutes
4
Thread Size
1/2"-12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TM400-12A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
1/2 in
Length of Cut
1.1170 in
Thread Size
1/2"-12
Cutting Dia. (In.)
Length of Cut (In.)
Size
1/2
Cutting Dia.
0.400"
Overall Length (In.)
3.5
Shank Length
2.3830 in
Cutter Dia. - Machining
0.4000"
Cutter Dia.
0.4000 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
4
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Finish
TiAlN
End Mill Material
Carbide
Thread Type
Inch
Pitch
12 TPI
Nomenclature
TM
Flutes
Type
Straight, Internal
Material Applications
Composite, Steel
Drilling Tool Configuration
Individual
List Number
TM
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
All Materials
Series
SPTM
Flute Type
Straight
Thread Standard
UN
Description
Straight, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.4000 in