  • Mfr # SC20RC20
  • Zoro # G8521387
/ea
Key Features
Height (In.)
3
For Use With
Mfr. No. SC20-A
Construction Material
Fiber
Width (In.)
3
Made Of
Fiber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SC20RC20
Country of Origin
United States
Dimensions
Height (In.)
Width (In.)
Depth (In.)
20
Overall Length
6 in
Overall Height
26 in
Outside Diameter
6 in
Details
Item
Filter Cartridge
For Use With
Mfr. No. SC20-A
Construction Material
Made Of
Agency Compliance
NSF
Standards
cULus, ISO 9001:2015, NSF
Compatible Mfr. Model Number
SC10-A
Maximum Temperature
100 Degrees F
Minimum Temperature
40 Degrees F
Minimum Pressure
20 psi
Reduces
Dirt, Sediment
Maximum Pressure
80 psi
Series
SC
Description
Water Filter Cartridge, Reduces Dirt, Sediment, Outside Diameter 6 in, Overall Height 26 in, For Use With Mfr. No. SC20-A, Compatible Mfr. Model Number SC10-A, Maximum Pressure 80 psi, Maximum Temperature 100 Degrees F, Minimum Pressure 20 psi, Minimum Temperature 40 Degrees F, Overall Length 6 in, Series SC, Standards cULus, ISO 9001:2015, NSF