  • Mfr # PCL1001012
  • Zoro # G703927519
Key Features
Color
Silver
Thickness
0.0028 in
Material
Aluminum/Polyester/Polyethylene Terephthalate (PET)
Bag Material
Metal, Polyester, Polyethylene Laminate
Width
10 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PCL1001012
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.0028 in
Width
10 in
Length
12 in
Overall Length
12 in
Overall Width
10 in
Details
Item
Static Shielding Bag
Color
Silver
Material
Bag Material
Heat Seal Recommended Temperature
300 Degrees F to 375 Degrees F
Standards
ANSI/ESD S20.20, ANSI/ESD S541, IEST-STD-CC1246E, REACH and Conflict Minerals Compliant, RoHS 3
Puncture Strength
12 lbf
Interior Surface Resistance
10,000 ohms to 10,000,000,000 ohms
Metal-In/Metal-Out
Metal Interior
Exterior Surface Resistance
10,000,000,000 ohms
Bag Item
Static Shielding Bag
Seal Strength
11 lbf
Discharge Shielding Energy Test
10 nJ
Heat Seal Recommended Temperature - Minimum
300 Degrees F
Metal Location
Metal Interior
Exterior Surface Resistance - Minimum
1 x 10^4 ohm
Exterior Surface Resistance - Maximum
1 x 10^11 ohm
Heat Seal Recommended Temperature - Maximum
375 Degrees F
Interior Surface Resistance - Minimum
1 x 10^4 ohm
Closure Type
Open
Product Type
Interior Surface Resistance - Maximum
1 x 10^11 ohm
Description
Static Shielding Bag, Width 10 in, Length 12 in, Thickness 0.0028 in, Color Silver, Open, Discharge Shielding Energy Test 10 nJ, Seal Strength 11 lbf, Heat Seal Recommended Temperature 300 Degrees F to 375 Degrees F, Metal-In/Metal-Out Metal Interior, Puncture Strength 12 lbf, Exterior Surface Resistance 10,000,000,000 ohms, Interior Surface Resistance 10,000 ohms to 10,000,000,000 ohms, Bag Material Metal, Polyester, Polyethylene Laminate