  • Mfr # ST-301-16X125
  • Zoro # G811595662
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Material
Foam
Roll Length
125 ft
Thickness
0.19685 in
Size
16 in x 125 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ST-301-16X125
Country of Origin
China
Dimensions
Roll Length
125 ft
Thickness
0.19685 in
Size
16 in x 125 ft
Width
16 in
Details
Application
Material
Foam
Item
Insulation
Features
Description
Optimize Energy Efficiency with SEALTECH Elevate your insulation strategy with SEALTECH Heat Reflective Insulation Roll - a premium solution thoughtfully crafted for optimal energy efficiency. Constructed with a closed-cell core made from 100% Virgin Polyethylene foam, paired with high-quality fire-retardant engineered foil, this insulation excels in reflecting 95% of radiant energy. It stands out as a highly effective radiant barrier.Versatility in Every Application Resistant to vapor and moisture, this weatherproof insulation stands out as an ideal choice for diverse indoor and outdoor applications. Its straightforward installation, coupled with its lightweight design, showcases the product's commitment to ease of use without compromising durability. Choose from 3 thickness levels 3mm, 5mm and 10mm and various sizes.
  • •ROBUST CONSTRUCTION FOR ULTIMATE QUALITY: Our window insulation foam boasts a resilient 100% Virgin Polyethylene foam core, and is fortified with engineered foil layers that is fire retardant. Durable, easy to install, and lightweight, SEALTECH offers insulation solutions in various sizes and 3 thickness levels (3mm, 5mm and 10mm), catering to your specific needs.