  • Mfr # CS2442-12SFE
  • Zoro # G4867961
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
LLDPE
Fits Column Shape
Square
Overall Height
42 in
Fits Column Size
12 in
Overall Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS2442-12SFE
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
42 in
Fits Column Size
12 in
Overall Width
24 in
Overall Thickness
12 in
Compatible Column Width - Maximum
12 in (H-Beam), 12 in (Round), 12 in (Square)
Compatible Column Width - Minimum
10 in (H-Beam), 10 in (Round), 10 in (Square)
Compatible Column Length - Minimum
10 in
Compatible Column Length - Maximum
12 in
Details
Material
LLDPE
Fits Column Shape
Square
Color
Yellow
Includes
Hook and Loop Straps
Column Protector Material
Linear Low Density Polyethylene
Installation Method
Hook-and-Loop Straps
Item
Column Protector
Compatible Column Shape
Description
Column Protector, Fits Column Size 12 in, Fits Column Shape Square, Overall Height 42 in, Color Yellow, Overall Thickness 12 in, Overall Width 24 in, Installation Method Hook-and-Loop Straps, Column Protector Material Linear Low Density Polyethylene, Includes Hook and Loop Straps