  • Mfr # CS3842-20S
  • Zoro # G2209551
/ea
Key Features
Material
LLDPE
Fits Column Shape
Round or Square
Overall Height
42 in
Fits Column Size
20 in
Overall Width
38 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CS3842-20S
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
42 in
Fits Column Size
20 in
Overall Width
38 in
Overall Thickness
19 in
Compatible Column Width - Minimum
18 in (H-Beam), 18 in (Round), 18 in (Square)
Compatible Column Length - Minimum
18 in
Compatible Column Width - Maximum
20 in (H-Beam), 20 in (Round), 20 in (Square)
Compatible Column Length - Maximum
20 in
Details
Material
LLDPE
Fits Column Shape
Round or Square
Color
Yellow
Includes
Hook and Loop Straps
Column Protector Material
Linear Low Density Polyethylene
Installation Method
Hook-and-Loop Straps
Item
Column Protector
Compatible Column Shape
Round, Square
Description
Column Protector, Fits Column Size 20 in, Fits Column Shape Round or Square, Overall Height 42 in, Color Yellow, Overall Thickness 19 in, Overall Width 38 in, Installation Method Hook-and-Loop Straps, Column Protector Material Linear Low Density Polyethylene, Includes Hook and Loop Straps