  • Mfr # SCC-RSS1030-30MM-KW-2SS
  • Zoro # G805442705
Fits Axle Dia.
30mm
Wheel Width
3
Bore Dia.
30mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SCC-RSS1030-30MM-KW-2SS
Fits Axle Dia.
30mm
Wheel Dia.
10
Wheel Width
3
Bore Dia.
30mm
Size
10" x 3"
Description
Listing is for one (1) Service Caster 10" diameter by 3" tread width keyed drive wheel.When searching for a reliable and durable solution for replacement keyed drive wheels, consider Service Caster’s Polyurethane on Cast Iron wheels. Polyurethane on cast iron is the most versatile and cost-effective industrial wheel on the market. The non-marking and non-sparking tread protects floors, rolls quiet and is resistant to most chemicals, while the high capacity load bearing wears like iron. Featuring a green polyurethane tread and a silver cast iron core, this keyed drive wheel comes with a 30mm plain bore and a 8mm x 3.3mm keyway. This wheel also comes standard with (2) 5/16" set screws, one on the keyway and one 90 degrees from it. Finally, featuring a 70-80 Shore (A) durometer, this wheel is a great option for anyone looking for a keyed drive wheel. If you do not see the needed size listed, please contact us so we can assist you further. Service Caster is unsurpassed in quality, reliability, and excellent customer service. Count on us to move you forward.