  • Zoro # G1001664
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Material
Carbon Steel
Standards
MSS SP-110
Ball Material
Stainless Steel
Ball Valve Basic Body Material
Carbon Steel
Body Style
Inline
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1001664
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Pipe Size
1/2 in
Connection Size - Side 2
1/4 in
Connection Size - Side 1
1/4 in
Nominal Valve Size
Details
Item
Pneumatically Actuated Two-Way Ball Valve
Body Material
Standards
MSS SP-110
Ball Material
Stainless Steel
Ball Valve Basic Body Material
Body Style
Inline
Required Pressure
40 psi
Max. Inlet Pressure
145 psi
Valve Structure
3-Piece
Temp. Range
0 Degrees to 300 Degrees F
Body Seal Material
PTFE
Operation
Spring Return
Max. Pressure
100 psi Steam, 1000 psi WOG
Mount
Direct
Port
Full
Seat Material
PTFE
Connection Type
FNPT
Stem Material
316 Stainless Steel
Ball Valve Product Group
Actuated
Seal Material
NEMA Enclosure Rating
4X
Fail Safe Position
Fail Closed
Valve Body Style
Straight
Actuator Air Pressure - Maximum
145 psi
Actuator Operation
Air to Spring
Vented Ball Valve
Vented
Included Mounting
ISO 5211 Actuator Mounting Pad
3-A Standard Compliance
Not Rated
Special Features
Actuator Compatible
Connection Gender - Side 1
Female
Connection Gender - Side 2
Female
Valve Ways
2-Way
Ball Port Style
Full Port
IP Rating
Not Rated
Stem Type
Adjustable, Blowout Resistant
Operating Temperature - Maximum
300 Degrees F
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Maximum Pressure - Steam
100 psi
Maximum Operating Pressure Differential
145 psi
Connection Type - Side 1
NPT
Maximum Pressure - Combustible Gas
Valve Construction
Three-Piece
Maximum Pressure - Operating
1,000 psi
Connection Type - Side 2
NPT
Vacuum Service Rating
29 in Hg
Coefficient of Volume (Cv)
24
Actuator Air Pressure - Minimum
40 psi
Valve Series
13
Description
Pneumatically Actuated Two-Way Ball Valve, Nominal Valve Size 1/4 in, Actuator Operation Air to Spring, Ball Material Stainless Steel, Valve Deactivated State Normally Closed (NC), Fail Safe Position Fail Closed, Included Pilot Solenoid Not Applicable, Valve Body Style Straight, Body Material Carbon Steel, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Ball Port Style Full Port, Maximum Pressure - Operating 1,000 psi, Maximum Pressure - Steam 100 psi