  • Mfr # 250R40/HT/RED
  • Zoro # G6144774
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
250 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
R40
Light Appearance
No Rated Color Temp, Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
250R40/HT/RED
Country of Origin
China
Dimensions
Light Bulb Dia.
5"
Max. Overall Bulb Length
6-1/2"
Max Overall Bulb Length
6-1/2"
Overall Length
6 1/2 in
Bulb Dia.
5 in
Details
Item
Incandescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
250 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
R40
Light Appearance
No Rated Color Temp, Red
Bulb Housing
Glass
Lighting Technology
Incandescent
Color Temperature
Not Rated
Dimmable
Yes
Lumens
Not Rated
Rated Life
5,000 hr
Light Technology
Incandescent
Bulb Finish
Frosted
Average Bulb Life
5000 hr.
Light Distribution
Flood
Rough Service
No
Bulb Primary Application
Heat Lamps
High Output
No
For Enclosed Fixtures
Shatter-Resistant
Yes
Bulb Technology
Bulb Beam Angle
105 Degrees
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Bulb Type
Reflector
Three-Way
Overall Bulb Shape
R
Overall Bulb Base Type
Medium Screw
Wattage Equivalency
250W INC
Standards
NSF Non-Food Zone, NSF Splash Zone, RoHS Compliant, ULEPH
Special Features
Heat Lamp
Color Rendering Index
100
Bulb Designation
250R40/HT/RED
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Light Color
Red
Description
Incandescent Bulb, Bulb Base Type Medium Screw (E26), Bulb Housing Glass, Bulb Shape R40, Bulb Finish Frosted, Color Rendering Index 100, Color Temperature Not Rated, Lumens Not Rated, Light Technology Incandescent, Shatter-Resistant Yes, Trade Number Not Applicable, Voltage 120V AC, Watts 250 W, Bulb Beam Angle 105 Degrees , Rated Life 5,000 hr, Dimmable Yes, For Enclosed Fixtures No, Three-Way No, Light Color Red, Rough Service No, Special Features Heat Lamp, Indoor/Outdoor Usage Indoor Only