  • Mfr # AT-OH48PRO-WH
  • Zoro # G215886922
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Shelves
4
Finish
Powder Coating
Height
48 in
Color
White
Material
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AT-OH48PRO-WH
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Height
48 in
Depth
46.5 in
Overall Width
94.5 in
Details
Number of Shelves
4
Finish
Powder Coating
Color
White
Material
Carbon Steel
For Use With
Warehouse Basement Garage
Series
AT-OH48PRO
Includes
Hardware Kit, Assembly Instruction
Load Capacity
1,250 lbs
Description
The Atlas Pro 4 x 8 ft Overhead Garage Storage Rack, Heavy Duty Metal Ceiling Storage Rack, Adjustable Garage Storage System 26"-48", 1250lbs Weight Capacity, White
  • Adjustable Height: With an adjustable height range of 26"-48" and a spacious 122 cu. ft. capacity, this overhead garage rack can be customized to fit your storage needs and ceiling clearance, offering versatile storage options for items of different sizes.
  • Easy DIY Installation: Comes up with user-friendly instructions, the garage overhead storage rack fits ceiling joist spacings of up to 24" or 48" for wider spacing, can be installed either parallel or perpendicular to the joists.