  • Mfr # 40EP32AG
  • Zoro # G6370384
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Full Load Amps
40 A
Action
Non-Reversing
Number of Poles
3
NEMA Contactor Size
1-3/4
Reversing
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40EP32AG
Country of Origin
Mexico
Dimensions
NEMA Contactor Size
1-3/4
Height
3.94 in
Width
4.31 in
Depth
4.25 in
NEMA Size
Overall Depth
3.75 in
Overall Height
4.31 in
Overall Width
4.25 in
Details
Item
Magnetic Contactor
Full Load Amps
40 A
Action
Non-Reversing
Number of Poles
3
Coil Volts
277V AC
Reversing
No
HP @ 3 Phase - 208V
10 hp
HP @ 3 Phase - 240V
10 hp
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
HP @ 3 Phase - 480V
15 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Hz
60
Auxiliary Contact Form
1NO
Frame / Series / Class / Code
Class 40
Standards
REACH Art 33
Series
40
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Mounting Postion
Vertical
Frequency
50/60 Hz
Coil Voltage
190-220/220-240V AC
Full Load Current - Resistive
Not Rated
Response Time
10 to 24 msec (OFF-Delay Time), 19 to 29 msec (ON-Delay Time)
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Full Load Current - Inductive
40 A
Contactor Style
NEMA
Number of Normally Closed Main Contacts
0
Number of Auxillary Contacts
1
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Embedded Surge Suppressor
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Reversing Capability
Phase
Three
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Auxiliary Contact Module Capacity
8
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Number of Normally Open Main Contacts
Mounting Style
Surface
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Maximum Voltage Rating
600V AC
Description
NEMA Magnetic Contactor, Auxiliary Contact Form 1NO, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, NEMA Size 1-3/4, Coil Voltage 190-220/220-240V AC, Number of Poles 3, Full Load Current - Inductive 40 A, Full Load Current - Resistive Not Rated, Reversing Capability Non-Reversing, Overall Height 4.31 in, Overall Width 4.25 in, Auxiliary Contact Module Capacity 8, Terminal Connection Type Screw Terminals, Mounting Style Surface, Series 40, Number of Auxillary Contacts 1, Contactor Style NEMA