  • Mfr # BQ2B040QXDBP
  • Zoro # G415277605
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. AIR Rating
10kA at 120/240V AC
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Depth
4 in
AC Voltage Rating
120/240V AC
Terminal Connection
Lug (Line), Quick-Connect (Load)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BQ2B040QXDBP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
4 in
Height
3 in
Details
Max. AIR Rating
10kA at 120/240V AC
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
AC Voltage Rating
120/240V AC
Terminal Connection
Number of Poles
2
Circuit Breaker Mounting Style
DIN Rail
Item
Molded Case Circuit Breaker
Trip Type
Common
Amps
40A