  • Mfr # 3VA1132-6EE32-0AA0
  • Zoro # G115858159
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Trip Type
Thermal Magnetic
Max. AIR Rating
70kA at 400V AC
Amps
32A
AC Voltage Rating
690V
Series
3VA1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3VA1132-6EE32-0AA0
Country of Origin
Germany
Dimensions
Frame Size
3VA1 IEC Frame 160
Details
Item
Circuit Breaker
Trip Type
Thermal Magnetic
Max. AIR Rating
70kA at 400V AC
Amps
32A
AC Voltage Rating
690V
Series
3VA1
Circuit Breaker Actuator
Rocker Lever
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Screw Connection
Number of Poles
3
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Description
circuit breaker 3VA1 IEC Frame 160 breaking capacity class H Icu=70 kA At 415 V 3-pole, line protection TM220, ATFM, In=32 A overload protection Ir=22 A...32 A short-circuit protection Ii=10 x In nut keeper kit