  • Mfr # 3RV2021-0BA10
  • Zoro # G615867491
/ea
Key Features
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Frame Size
S0
Amps
0.2A
Circuit Breaker Type
Motor Protection
Terminal Connection
Screw Connection
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3RV2021-0BA10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Frame Size
S0
Height
97 mm
Width
45 mm
Depth
97 mm
Details
Item
Circuit Breaker
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Amps
0.2A
Circuit Breaker Type
Motor Protection
Terminal Connection
Screw Connection
AC Voltage Rating
690V AC
Trip Type
Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Number of Poles
3
Circuit Breaker Actuator
Turn Button
Description
Circuit breaker size S0 for motor protection, Class 10 A-release 0.14...0.2 A Short-circuit release 2.6 A Screw terminal Standard switching capacity