  • Mfr # 3RV2021-1FA10
  • Zoro # G115867717
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Connection
Screw Connection
Circuit Breaker Actuator
Turn Button
Number of Poles
3
Trip Type
Magnetic
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RV2021-1FA10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Frame Size
S0
Details
Item
Circuit Breaker
Terminal Connection
Screw Connection
Circuit Breaker Actuator
Turn Button
Number of Poles
3
Trip Type
Magnetic
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Instantaneous Trip
Fixed
AC Voltage Rating
690V AC
Circuit Breaker Type
Motor Protection
Amps
5A
Description
Circuit breaker size S0 for motor protection, CLASS 10 A-release 3.5...5 A N release 65 A screw terminal Standard switching capacity