  • Mfr # 3SU14001AA103HA0
  • Zoro # G9933735
/ea
Key Features
Application
General Purpose
Contact Form
1NC
Standards
CCC, CE, CSA, EAC, UL Listed, VDE
Terminal Connection
Spring-Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3SU14001AA103HA0
Dimensions
Connection Size
22 mm
Details
Item
Contact Block
Application
General Purpose
Contact Form
1NC
Standards
Terminal Connection
Spring-Clamp
Safety Rating
IEC 60721
NEMA Contact Rating Designation
A600/R300
Number of contacts as normally closed contact
Mounting method
Front fastening
Number of contacts as change-over contact
Number of fault-signal switches
0
Number of contacts as normally open contact
Type of electric connection
Spring clamp connection
Compatible with Series
3SU1
Terminal Connection Type
Spring Terminals
Includes Mounting Block
Mounting Block Included
Switch Action
Momentary
Compatible Operator
Indicator Light, Push Button
AC Contact Rating
1.4 A @ 500 V, 10 A @ 110 V, 10 A @ 24 V, 10 A @ 48 V, 3 A @ 400 V, 6 A @ 110 V, 6 A @ 230 V, 6 A @ 24 V, 6 A @ 48 V, 8 A @ 230 V, 8 A @ 400 V
DC Contact Rating
0.1 A @ 400 V, 0.1 A @ 500 V, 0.3 A @ 230 V, 0.3 A @ 400 V, 0.3 A @ 500 V, 0.7 A @ 110 V, 1 A @ 230 V, 1.5 A @ 48 V, 10 A @ 24 V, 2.5 A @ 110 V, 3 A @ 24 V, 5 A @ 48 V