  • Mfr # 3RT2326-2BB40
  • Zoro # G015302998
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
4
Series
3RT
Full Load Current - Resistive
40 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RT2326-2BB40
Country of Origin
Germany
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
4
Series
3RT
Full Load Current - Resistive
40 A
Description
contactor AC-1, 40 A, 400 V / 40 °C, 4-pole, 24 V DC, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, spring-loaded terminal, size: S0