  • Mfr # 3RT2326-2BG40
  • Zoro # G215302989
Terminal Connection Type
Spring Type
Full Load Current - Resistive
40 A
Coil Voltage
125V DC
Series
3RT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2326-2BG40
Item
Definite Purpose Contactor
Terminal Connection Type
Spring Type
Full Load Current - Resistive
40 A
Coil Voltage
125V DC
Series
3RT
Description
contactor AC-1, 40 A, 400 V / 40 °C, 4-pole, 125 V DC, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, spring-loaded terminal, size: S0