  • Mfr # 3RT2327-2AK60
  • Zoro # G815302853
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
110/120V AC
Series
3RT
Full Load Current - Resistive
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2327-2AK60
Item
Definite Purpose Contactor
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
110/120V AC
Series
3RT
Full Load Current - Resistive
50 A
Description
contactor AC-1, 50 A, 400 V / 40 °C, 4-pole, 110 V AC, 50 Hz / 120 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, spring-loaded terminal, size: S0