  • Mfr # ED21B020NL
  • Zoro # G116091036
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Amps
20A
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Number of Poles
1
Frame Size
ED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ED21B020NL
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
ED
Details
Amps
20A
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Item
Molded Case Circuit Breaker
Number of Poles
1
Trip Type
Thermal Magnetic, Non-Interchangeable
Series
Sentron
Max. AIR Rating
10kA at 120V