  • Mfr # 3SU1500-0AA10-0AA0
  • Zoro # G3039099
/ea
Key Features
Material
Plastic
Height
40 mm
Color
Black
Width
30 mm
Size
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3SU1500-0AA10-0AA0
Dimensions
Height
40 mm
Width
30 mm
Size
22 mm
Installation Width
30 mm
Installation Depth
30.1 mm
Compatible Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Holder
Material
Plastic
Color
Black
For Use With
Plastic Operators 3SU1 Series
Standards
None
Head Material
Design of the Operating Mechanism
3-way without module
Environmental Category During Operation acc. to IEC 60721
Material of the Holder
Number of Contact Modules
0
Shock Resistance acc. to IEC 60068-2-27
Sinusoidal half-wave 50 g / 11 ms
Number of CO Contacts for Auxiliary Contacts
Mounting Type
Front plate mounting
Product Designation
Holders
Ambient Temperature During Storage
-40 to +80°C
Shock Resistance for Railway Applications acc. to DIN EN 61373
Category 1, Class B
Mechanical Service Life (Switching Cycles)
Product Type Designation
3SU1
Product Class
A: Standard product which is a stock item could be returned within the returns guidelines/period.
Number of LED Modules
0
Ambient Temperature During Operation
-25 to +70°C
Degree Of Pollution
3
Number of NO Contacts for Auxiliary Contacts
Surge Voltage Resistance Rated Value
6 kV
Number of NC Contacts for Auxiliary Contacts
Insulation Voltage Rated Value
500 V
Shape of the Installation Opening
round
Tightening Torque of the Screws in the Bracket
1 to 1.2 N·m
eClass (9.1)
Product Type
Holder
Compatible with Series
3SU
Compatible with Manufacturer Model Number
3SU1000-4WS10-0AA0
Compatible Product Type
Push Buttons
Compatible Manufacturer Part Number
3SU1000-4WS10-0AA0
Compatible Manufacturer Model Number
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
For Use With Mfr. Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Holder, 22 mm, For Use With Plastic Operators 3SU1 Series, Color Black, Material Plastic