  • Mfr # 3RT23161AP60
  • Zoro # G4319962
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
4NO
Coil Voltage
220V-240V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RT23161AP60
Country of Origin
Germany
Dimensions
Mounting Hole Diameter
0.2 in
Overall Width
2.4 in
Mounting Hole Distance - Height
1.97 in
Overall Depth
3.3 in
Frame Size
S00
Overall Height
1.95 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
4NO
Coil Voltage
220V-240V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
Standards
REACH Art 33, WEEE (2012/19/EU)
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
1
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
7 1/2 hp
Frame / Series / Class / Code
S00
Series
SIRIUS 3RT23
Max. Operating Watts
4 kW (at 400V, AC-4), 4 kW (at 400V, AC-3)
Watts Loss
1.1W
IP Rating
IP20
Mounting Postion
Vertical
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
2 hp
Full Load Current - Inductive
9:00 AM
Embedded Surge Suppressor
No
Frequency
50/60 Hz
Number of Normally Open Main Contacts
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Full Load Current - Resistive
18 A
Number of Normally Closed Main Contacts
0
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
5 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/3 hp
Phase
3
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Mechanical Operating Durability
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Description
Key features
  • Action: Non-Reversing; Reversing: No
  • Coil Voltage: 220–240 V AC
  • Poles/Main Contacts: 4 poles; 4 NO main contacts (0 NC)
  • Auxiliary Contacts: 4 NO
  • Frame / Series: S00; SIRIUS 3RT23
  • Frequency: 50/60 Hz; Phase: 3
  • IP Rating / Enclosure: IP20; does not include an enclosure (if applicable)
  • Mounting: DIN Rail, Surface; Mounting Position: Vertical
  • Termination: Screws
  • Embedded Surge Suppressor: No
  • Mechanical Durability: 30,000,000 cycles
  • Full Load Amps: Inductive 9 A; Resistive 18 A
  • Power rating: rated for operation within the specified power and voltage ratings
  • Dimensions: Depth 3.3 in; Height 1.95 in; Width 2.40 in