  • Mfr # 3RA6250-1EB32
  • Zoro # G4293886
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overload Relay Amp Setting
8.0 to 32.0
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Auxiliary Contact Form
2NO
HP @ 3 Phase - 240V
10 hp
HP @ 3 Phase - 575V
30 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
3RA6250-1EB32
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
6.69 in
Width
3.54 in
Depth
6.5 in
Overall Width
3.54 in
Overall Height
6.69 in
Overall Depth
6.5 in
Details
Item
IEC Magnetic Motor Starter
Overload Relay Amp Setting
8.0 to 32.0
Coil Volts
24V AC/DC
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Auxiliary Contact Form
2NO
HP @ 3 Phase - 240V
10 hp
HP @ 3 Phase - 575V
30 hp
HP @ 3 Phase - 208V
Action
Reversing
Amps AC
32.0 A
Number of Poles
3
HP @ 3 Phase - 480V
20 hp
Hz
50/60
Accessory Group
Auxiliary Contacts, Manual Starter Accessory
Features
End of Service Life Indicator and Removable Terminals
Standards
CCC, CSA, EAC, RCM, UL Listed
Includes
End of Service Life Indicator, Removable Terminals
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Mounting Style
DIN Rail
Coil Voltage
24V AC/DC
Mechanical Operating Durability
Trip Class
10/20
Maximum Overload Relay Current Setting
32 A
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Starter Style
IEC
Overload Protection Type
Electronic
Minimum Overload Relay Current Setting
8 A
Number of Auxillary Contacts
2
Auxiliary Contact Module Capacity
8
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
20 hp
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Current AC
32 A
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Reversing Capability
Reversing
Maximum Voltage Rating
690V AC
Frequency
50/60 Hz
IP Rating
IP20
Description
IEC Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 32 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 8 A, Trip Class 10/20, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 2, Mounting Style DIN Rail, Auxiliary Contact Form 2NO, Starter Style IEC, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 690V AC, Coil Voltage 24V AC/DC, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 30 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 10 hp