  • Mfr # 3RT20232BB40
  • Zoro # G8360415
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Full Load Amps-Inductive
9 A
Full Load Amps-Resistive
40 A
Number of Poles
3
Coil Volts
24 V DC
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3RT20232BB40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
102 mm
Width
45 mm
Depth
107 mm
Overall Width
2.15 in
Mounting Hole Diameter
0.19 in
Mounting Hole Distance - Height
2.36 in
Frame Size
S0
Overall Depth
4.55 in
Overall Height
4.3 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Details
Full Load Amps-Inductive
9 A
Item
IEC Power Contactor
Full Load Amps-Resistive
40 A
Number of Poles
3
Coil Volts
24 V DC
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
HP @ 1 Phase - 240V
HP @ 3 Phase - 208V
2 hp
HP @ 3 Phase - 240V
3 hp
HP @ 3 Phase - 575V
7 1/2 hp
HP @ 3 Phase - 480V
5 hp
Standards
REACH Art 33, WEEE (2012/19/EU)
Aux. Contact Configuration
1NO/1NC
Auxiliary Contact Form
1NO/1NC
Series
SIRIUS 3RT20
Hz
50/60
Frame / Series / Class / Code
S0
Rated current [In] for the power loss specification
9 ampere
Rated operating current Ie with AC-3, 400 V
9 ampere
Rated operating power with AC-3, 400 V
4 kilowatt
suitable for series installation
Yes
Number of making contacts and main contacts
rated operational power AC-1 at 400 V
23 kilowatt
min. rated control voltage Us with DC
24 volt
Power loss, static, current-independent [Pls]
5.9 watt
Connection type
Spring pulley connection
Power loss per pole, current-dependent [PlIp]
0.2 watt
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Phase
Three
Terminal Connection Type
Spring Loaded Terminals
Full Load Current - Resistive
40 A
Number of Normally Open Main Contacts
Number of Auxillary Contacts
2
Response Time
Coil Voltage
24V DC
Mounting Postion
Vertical
Reversing Capability
Non-Reversing
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Contactor Style
IEC
Frequency
50/60 Hz
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Mechanical Operating Durability
IP Rating
IP20
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
2 hp
Full Load Current - Inductive
9 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
5 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Embedded Surge Suppressor
No
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
7 1/2 hp
Description
IEC Power Contactor, Auxiliary Contact Form 1NO/1NC, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, NEMA Size Not Applicable, Coil Voltage 24V DC, Number of Poles 3, Full Load Current - Inductive 9 A, Full Load Current - Resistive 40 A, Reversing Capability Non-Reversing, Overall Height 4.3 in, Overall Width 2.15 in, Terminal Connection Type Spring Loaded Terminals, Frame Size S0, Mounting Style DIN Rail, Surface, Series SIRIUS 3RT20, Number of Auxillary Contacts 2, Contactor Style IEC