  • Mfr # 3RT20241BB44
  • Zoro # G8363258
Key Features
Full Load Amps-Inductive
12 A
Full Load Amps-Resistive
40 A
Number of Poles
3
Coil Volts
24 V DC
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT20241BB44
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
85 mm
Width
45 mm
Depth
151 mm
Mounting Hole Diameter
0.19 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Width
3.9 in
Frame Size
S0
Mounting Hole Distance - Height
2.36 in
Overall Height
2.15 in
Overall Depth
7.5 in
Details
Item
IEC Power Contactor
Full Load Amps-Inductive
12 A
Full Load Amps-Resistive
40 A
Number of Poles
3
Coil Volts
24 V DC
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
HP @ 1 Phase - 240V
2 hp
HP @ 3 Phase - 208V
3 hp
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
HP @ 3 Phase - 240V
3 hp
HP @ 3 Phase - 480V
7 1/2 hp
Standards
REACH Art 33, WEEE (2012/19/EU)
Auxiliary Contact Form
2NO/2NC
Series
SIRIUS 3RT20
Frame / Series / Class / Code
S0
Aux. Contact Configuration
2NO/2NC
rated operational power AC-1 at 400 V
23 kilowatt
Connection type
Screw connection
Number of making contacts and main contacts
Power loss, static, current-independent [Pls]
5.9 watt
Power loss per pole, current-dependent [PlIp]
0.3 watt
suitable for series installation
Yes
min. rated control voltage Us with DC
24 volt
Rated operating current Ie with AC-3, 400 V
12 ampere
Rated operating power with AC-3, 400 V
6 kilowatt
Rated current [In] for the power loss specification
12 ampere
IP Rating
IP20
Maximum Voltage Rating
690V AC
Mechanical Operating Durability
Mounting Postion
Vertical
Response Time
4 to 16 msec (Opening Delay at AC), 8 to 40 msec (Closing Delay at AC)
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Inductive
12 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Coil Voltage
24V DC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Number of Normally Open Main Contacts
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Phase
Three
Embedded Surge Suppressor
No
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
7 1/2 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
10 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Contactor Style
IEC
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Number of Auxillary Contacts
4
Full Load Current - Resistive
40 A
Description
IEC Power Contactor, Auxiliary Contact Form 2NO/2NC, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, NEMA Size Not Applicable, Coil Voltage 24V DC, Number of Poles 3, Full Load Current - Inductive 12 A, Full Load Current - Resistive 40 A, Reversing Capability Non-Reversing, Overall Height 2.15 in, Overall Width 3.9 in, Terminal Connection Type Screw Terminals, Frame Size S0, Mounting Style DIN Rail, Surface, Series SIRIUS 3RT20, Number of Auxillary Contacts 4, Contactor Style IEC