  • Mfr # PNW2040B1200C
  • Zoro # G710078198
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Number of Spaces
20
Amps
200A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PNW2040B1200C
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
15.5 in
Details
Item
Load Center
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Circuit Breaker
Number of Spaces
20
Amps
200A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
Series
PNW
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Bus Material
Copper
CAD Available
Yes
Description
Siemens introduces PN Series Load Centers - a new high quality and feature-rich line of load center products to meet applications for virtually every need. The PN Series load center provides maximum flexibility in combination with labor saving features to aid the contractor while installing the product. PN load centers accept the Plug-on neutral breakers, patented insta-wire neutral/ground system, convertibility, copper bussing and mounting tabs on the trim - these features were specifically engineered to decrease installation time and increase flexibility.Features siemens plug-on neutral, for simple quick installation, that is spacious with over 4 in. of wire bending space, and a secure reliable installation methodPN Series plug-on neutral load center includes 2 factory installed ground barsSingle phase load centerTin plated copper busNEMA Type 3R enclosureGrey trimInterrupt rating: 22000 AIC