  • Mfr # HFD62B250L
  • Zoro # G715485885
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
2
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Trip Type
Thermal Magnetic
Series
Sentron
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HFD62B250L
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
FD
Details
Number of Poles
2
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Trip Type
Thermal Magnetic
Series
Sentron
AC Voltage Rating
600V AC
Terminal Connection
Lug
Item
Molded Case Circuit Breaker
Amps
250A
Max. AIR Rating
65kA at 480V