  • Mfr # BQ3B080H
  • Zoro # G0779947
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
BQH
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BQ3B080H
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
125A/BQH
Width
3 in
Depth
3 in
Height
4 in
Min. Wire Size
2 AWG (Al), 4 AWG (Cu)
Max. Wire Size
1/0 AWG
Length
4 in
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
BQH
Amps
80A
Number of Poles
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
22kA at 240V AC
Trip Type
Common
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
Siemens Panelboards
Standards
HACR Rated, UL Listed
Application
Electrical Distribution
Voltage
240VAC