  • Mfr # FXD62B250
  • Zoro # G0694985
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
FXD6-A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FXD62B250
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/FD
Width
4-1/2 in
Depth
4 in
Height
9-1/2 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
FXD6-A
Amps
250A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Free Standing
Max. AIR Rating
22kA at 600V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
250 A
Low Amp Trip Setting
250 A
For Use With
SB Switchboards Without Lugs, Sentron Panelboards
Standards
UL Listed
Description
Molded Case Circuit Breaker, 250 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 22kA at 600V AC, For Use With SB Switchboards Without Lugs, Sentron Panelboards, Series FXD6-A, High Amp Trip Setting 250 A, Low Amp Trip Setting 250 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/FD, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing